Προσκλήσεις

Σταυρός 14/12/2018

ΑΡΙΘΜ. ΠΡΩΤ. 23.375

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 95 του Ν. 3463/2006 περί Δ.Κ.Κ. και όμοιες άρθρου 67 του Ν. 3852/2010 (Νέα Αρχιτεκτονική της Αυτοδιοίκησης και της Αποκεντρωμένης Διοίκησης – Πρόγραμμα Καλλικράτης) οι οποίες αντικαταστάθηκαν με το άρθρο 74 του Ν. 4555/2018, σας καλούμε να συμμετάσχετε στην συνεδρίαση του Δημοτικού συμβουλίου, η οποία θα γίνει στο Δημοτικό κατάστημα (στο Σταυρό) την 19η του μηνός Δεκεμβρίου του έτους 2018, ημέρα Τετάρτη και ώρα 18.00 κατά την οποία θα γίνει συζήτηση και θα ληφθούν αποφάσεις για τα παρακάτω θέματα της ημερήσιας διάταξης.

ΘΕΜΑΤΑ

Ενημέρωση από κ. Δήμαρχο

(Εισηγήτρια κ. Καπετανικόλα Ε.)

1. Έγκριση παράτασης χρόνου εργασιών του έργου "Αντιπυρική προστασία  του Δημοτικού δάσους Στεφανινών Δήμου Βόλβης" και του υποέργου "Κατασκευή τριών υδατοδεξαμενών χωρητικότητας 60κ.μ.".-
  2. Έγκριση παράτασης χρόνου εργασιών του έργου "Αντιπυρική προστασία  του Δημοτικού δάσους Στεφανινών Δήμου Βόλβης" και του υποέργου  "Διάνοιξη δασικής οδού αντιπυρικής προστασίας".-
  3. Περί έγκρισης του 1ου ΑΠΕ του έργου «Αντικατάσταση αγωγού ύδρευσης από αμίαντο με σωλήνες PVC στην Τ.Κ. Ν. Απολλωνίας Δήμου Βόλβης»
  4. Περί έγκρισης παράτασης προθεσμίας περαίωσης εργασιών του έργου «Αντικατάσταση αγωγού ύδρευσης από αμίαντο με σωλήνες PVC στην Τ.Κ. Ν. Απολλωνίας Δήμου Βόλβης»

(Εισηγητής Πρόεδρος Δ.Σ. – κ. Θωμά Νικόλαος)

5. Συγκρότηση τριμελούς επιτροπής διεξαγωγής δημοπρασιών εκμισθώσεως – εκποιήσεως δημοτικών ακινήτων έτους 2019.
  6. Συγκρότηση επιτροπών Ν. 4412/2016 και συγκεκριμένα: α.- Παρακολούθησης και παραλαβής προμηθειών β.- Παραλαβής υπηρεσιών, Δήμου Βόλβης και ΟΠΑΠ Δήμου Βόλβης, με ορισμό Προέδρων και Αντιπροέδρων αυτών, για το έτος 2019.
  7. Ονοματοδοσία Δημοτικών οδών Δ.Κ. Ασπροβάλτας.
  8. Ονοματοδοσία Δημοτικής οδού Δ.Κ. Βρασνών.
  9. Λήψη απόφασης επί υποβληθεισών ενστάσεων κατά της με αριθ. 140/2015 απόφασης Δ.Σ. Δ. Βόλβης.

(Εισηγητής Πρόεδρος Ε.Π.Ζ.- Αντιδήμαρχος κ. Καρακίτσος Απόστολος)

10. Παράταση της σύμβασης χρησιδανείου των επιβατικών Ι.Χ. οχημάτων που χρησιμοποιούνται στο Πρόγραμμα «Βοήθεια στο σπίτι»,  μεταξύ Δήμου Βόλβης και ΟΚΠΑΠ Δήμου Βόλβης για ένα έτος
  11. Έγκριση πρωτοκόλλων οριστικής παραλαβής
  12. Έγκριση εξόδων για την τεχνική επίσκεψη στην Βαλέτα, στο πλαίσιο υλοποίησης του έργου Access2Heritage.
  13. Αποδοχή χρηματοδότησης € 57.393,78 από το ΥΠ.ΕΣ. (Δ΄κατανομή) για κάλυψη λειτουργικών δαπανών σχολείων, έτους 2018.

(Εισηγητής Δήμαρχος –κ. Λιάμας Διαμαντής)

14. Περί τροποποίησης του Ο.Ε.Υ. του Δήμου Βόλβης.
  15. Έγκριση προγράμματος τουριστικής προβολής 2019.
  16. Έγκριση εφαρμογής κοινωνικής δράσης  «Κάρτα Αλληλεγγύης Δήμου Βόλβης».
  17. Κατανομή ΚΑΠ (πρώην ΣΑΤΑ) για κάλυψη δαπανών έργων και επενδυτικών δραστηριοτήτων.
  18. Αναμορφώσεις προϋπολογισμού Δήμου Βόλβης, έτους 2018.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

ΘΩΜΑ ΝΙΚΟΛΑΟΣ