ΘΕΩΡΗΣΗ ΒΙΒΛΙΑΡΙΩΝ ΥΓΕΙΑΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΚΑΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΣΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

Σταυρός, 31 Μαρτίου 2011

Α.Π.: 6455

Ταχ.Δ/νση

Σταυρός Θεσ/νικης

ΠΡΟΣ:

ΔΗΜΟΤΙΚΕΣ ΕΝΟΤΗΤΕΣ ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΒΗΣ

Ταχ. Κωδ.

Ηλιάδης Δημ.

Τηλ.

2397061500 / 2397061900

Fax.

ΘΕΜΑ:

«Θεώρηση βιβλιαρίων υγείας επαγγελματιών και εργαζομένων στα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος»

Σχετ:

Το υπ’ αριθμ. Δ.Π.Υ.& Υ.Ε./οικ.1182/17-02-2011 έγγραφο της Γενικής Διεύθυνσης Δημόσιας Υγείας.

Με την έναρξη της εφαρμογής του προγράμματος «Καλλικράτης», ο έλεγχος της υγείας των επαγγελματιών και εργαζομένων στα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος για την χορήγηση ή ανανέωση των βιβλιαρίων υγείας θα γίνεται, πλέον, από ιατρούς που θα ορίζονται σε κάθε Δήμο, με την ευθύνη των τοπικών δημοτικών αρχών.

Έτσι, στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων του Δήμου Βόλβης, σύμφωνα με το Ν. 3852/2010, άρθρο 94, παρ. 3Β.14, ορίστηκαν οι κάτωθι ιατροί του Κέντρου Υγείας Νέας Μαδύτου ( Κ. Υ. Νέας Μαδύτου):

• Τσιλιγγερίδης Μιλτιάδης, Γενικός Ιατρός, Διευθυντής ΕΣΥ, με αναπληρωτή του τον
  • Καρανάσιο Δημήτριο, Γενικό Ιατρό, Ε.Β΄ ΕΣΥ

Στους ιατρούς αυτούς, οι ενδιαφερόμενοι επαγγελματίες και εργαζόμενοι, θα πρέπει να προσκομίζουν τις απαραίτητες ιατρικές εργαστηριακές εξετάσεις που επιβάλλονται κατά περίπτωση, προκειμένου να σφραγίσουν το βιβλιάριο υγείας.

Στη συνέχεια, θα πρέπει να προσέρχονται στην έδρα της Δ/νσης Περιβαλλοντικής Υγιεινής & Υγειονομικού Ελέγχου της Π.Ε. Θεσσαλονίκης, όλες τις εργάσιμες μέρες πλην Παρασκευής και ώρες από 09:00 έως 11:00 πρωινή, στο γραφείο 6 στον 1ο όροφο στην οδό Μοναστηρίου 15, για την καταγραφή σε ενιαίο μητρώο και τελική θεώρηση των βιβλιαρίων.

Ο ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΒΟΛΒΗΣ

ΓΑΛΑΜΑΤΗΣ Ι. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ