Πρόγραμμα Στείρωσης και Καταγραφής Αδέσποτων Ζώων

Εμβολιασμοί και στειρώσεις αδέσποτων ζώων στις εγκαταστάσεις της Κοκκαλούς, από τον δήμο Βόλβης σε συνεργασία με την Εθελοντική Δράση Κτηνιάτρων Ελλάδας.

O Δήμος Βόλβης συνεχίζει τα προγράμματα αντιμετώπισης του ζητήματος των αδέσποτων ζώων. Το Σάββατο 24 Σεπτεμβρίου και την Κυριακή 25 Σεπτεμβρίου 2022, σε συνεργασία με την Εθελοντική Δράση Κτηνιάτρων Ελλάδος (ΕΔΚΕ), θα πραγματοποιηθούν δωρεάν εμβολιασμοί, στειρώσεις και ηλεκτρονική καταγραφή αδέσποτων ζώων στις ειδικές εγκαταστάσεις που έχουν διαμορφωθεί στο δημοτικό κτίριο που βρίσκεται στην Κοκκαλού, πλησίον της παλιάς εθνικής οδού Θεσσαλονίκης – Καβάλας.

Εκτός των συνεργείων του Δήμου που πραγματοποιούν την περισυλλογή των αδέσποτων ζώων, μπορεί και ο κάθε ευαισθητοποιημένος φιλόζωος δημότης να πηγαίνει μόνος του τα αδέσποτα ζώα που τυχόν φροντίζει στην γειτονιά του για εμβολιασμό, καταγραφή και στείρωση στους κτηνιάτρους, εφόσον έχει ενημερώσει τη Διεύθυνση Περιβάλλοντος έως την Τετάρτη 21 Σεπτεμβρίου (πληροφορίες και ραντεβού στο τηλέφωνο: 2397330013, 2397330033).

Ο δήμος Βόλβης εγκαινιάζει τη συνεργασία του με την Εθελοντική Δράση Κτηνιάτρων Ελλάδος. Η ΕΔΚΕ είναι ένα ανεξάρτητο, μη κερδοσκοπικό σωματείο, καρπός ώριμης σκέψης μιας ομάδας φιλόζωων Ελλήνων κτηνιάτρων, οι οποίοι έχοντας ευαισθητοποιηθεί από την κατάσταση που επικρατεί στην Ελλάδα, αποσκοπούν στο να συνεισφέρουν άμεσα στην εξομάλυνσή της, παρέχοντας αφιλοκερδή κτηνιατρική βοήθεια σε αδέσποτα ή άγρια ζώα που έχουν ανάγκη περίθαλψης ή/και είναι αποκλεισμένα από κτηνιατρική μέριμνα.

Ο Δήμος Βόλβης έχει προτείνει ήδη στο Σωματείο ΕΔΚΕ την σύναψη συμφωνητικού για συνεργασίες για προγράμματα δράσεων έως 3 φορές τον χρόνο.

wcag2AAA © 2022 Δήμος Βόλβης | Όροι χρήσης | Πολιτική Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων • Σχεδιασμός Ιστοσελίδας Infinite ICT