Προσκλήσεις

Νέα Βρασνά 12/7/2019

ΑΡΙΘΜ. ΠΡΩΤ. 14317

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 95 του Ν. 3463/2006 περί Δ.Κ.Κ. και όμοιες άρθρου 67 του Ν. 3852/2010  (Νέα Αρχιτεκτονική της Αυτοδιοίκησης και της Αποκεντρωμένης Διοίκησης – Πρόγραμμα Καλλικράτης), σας καλούμε να συμμετάσχετε στη συνεδρίαση του Δημοτικού συμβουλίου, η οποία θα γίνει στο Δημοτικό κατάστημα (στο Σταυρό) την 17η του μηνός Ιουλίου του έτους  2019, ημέρα Τετάρτη και ώρα 20.00΄, κατά την οποία θα γίνει συζήτηση και θα ληφθούν αποφάσεις για τα παρακάτω  θέματα της ημερήσιας διάταξης.

ΘΕΜΑΤΑ

Ενημέρωση από κ. Δήμαρχο

(Εισηγητές κ. Καπετανικόλα Ευαγγελία )

1.- Ορισμός εκπροσώπου Δήμου κατόπιν κλήρωσης για την συμμετοχή στην επιτροπή προσωρινής και οριστικής παραλαβής του έργου ΄΄ Προστασία και ήπια ανάπλαση λόφου ΄΄ ΡΑΧΩΝΙ ΄΄ Μοδίου Δ. Βόλβης Ν. θεσσαλονίκης.

2.- Έγκριση του 1ου ΑΠΕ του έργου «Εργασίες αποκατάστασης Επαρχιακής Οδού Σταυρού Ολυμπιάδας στο τμήμα που διέρχεται τον οικισμό Σταυρού Δήμου Βόλβης»

3.- Έγκριση παράτασης προθεσμίας περαίωσης του έργου  «Έργα αντιπυρικής προστασίας στο Δημοτικό Δάσος Στεφανινών Δήμου Βόλβης» υποέργου << Διάνοιξη Δασικής Οδού Αντιπυρικής Προστασίας»

4.- Έγκριση παράτασης προθεσμίας περαίωσης του έργου «Έργα Αντιπυρικής Προστασίας στο Δημοτικό Δάσος Στεφανινών Δήμου Βόλβης», Υποέργο«Κατασκευή τριών Υδατοδεξαμενών χωρητικότητας 60 κ.μ.»

5.- Έγκριση παράτασης προθεσμίας περαίωσης του έργου  «Αντικατάσταση αγωγού εξωτερικού υδραγωγείου από πηγές Νερού Μάνα –   υφιστάμενη δεξαμενή Αρέθουσας Δ. Βόλβης ».

6.- Έγκριση παράτασης προθεσμίας περαίωσης του υποέργου «Ανακατασκευή- Βελτίωση Δασικού Πυροφυλακίου» της πράξης «Έργα αντιπυρικής προστασίας στο Δημοτικό Δάσος Στεφανινών Δήμου   Βόλβης».

7.- Έγκριση μελέτης εργοταξιακής σήμανσης που αφορά στην υλοποίηση του έργου" Ασφαλτόστρωση υφισταμένης αγροτικής οδού Ξηροποτάμου - Λίμνης".

8.- Έγκριση και αποδοχή τροποποιητικής μελέτης που αφορά στο έργο «Αντικατάσταση αγωγού εξωτερικού υδραγωγείου από πηγές Νερού Μάνα – υφιστάμενη δεξαμενή Αρέθουσας».

(Εισηγητής Πρόεδρος Δ.Σ. – κ. Θωμά Νικόλαος)

9.- Οικονομική ενίσχυση δημοτών.

10.- Έγκριση αριθ. 12/2019 απόφασης του Δ.Σ. του ΟΠΑΠ περί έγκρισης της τριμηνιαίας έκθεσης Εσόδων – Εξόδων α΄ τριμήνου έτους 2019 του εν λόγω Ν.Π.Δ.Δ.

11.- Έγκριση αριθ. 16/2019 απόφασης του Δ.Σ. του ΟΚΠΑΠ περί έγκρισης της τριμηνιαίας έκθεσης Εσόδων – Εξόδων α΄ τριμήνου έτους 2019 του εν λόγω Ν.Π.Δ.Δ.

12.- Εκμίσθωση Δημοτικού αναψυκτηρίου Δ.Κ. Ασπροβάλτας, έναντι Δημοτικού Γυμναστηρίου, στο Ο.Τ. 842Α.

(Εισηγητής Πρόεδρος Ε.Π.Ζ.- Αντιδήμαρχος κ. Καρακίτσος Απόστολος)

13.- Έγκριση εισόδου – εξόδου οχημάτων της Τοπικής Κοινότητας Φιλαδελφίου (οικισμός Ξηροποτάμου) της Δ.Ε. Αρέθουσας Δήμου Βόλβης, ιδιοκτησίας Αποστολίδη Παναγιώτη και έκτασης 8.800,00 τ.μ. για λειτουργία τυροκομικής εγκατάστασης.

14.- Αποδοχή τεχνικού προγράμματος έτους 2020, του Περιφερειακού Συνδέσμου ΦΟΔΣΑ Κ.Μ.

15.-  Έγκριση τριμηνιαίας έκθεσης εκτέλεσης προϋπολογισμού Δήμου Βόλβης Β΄ τριμήνου 2019.

16.- Τροποποίηση Ρ.Σ. Π.Ε. Ασπροβάλτας.

17.- Διενέργεια συμψηφισμών και διαγραφή ποσών από Χ.Κ. (λόγω σύνταξης Δ.Π.Ε.)

(Εισηγητής Δήμαρχος –κ. Λιάμας Διαμαντής)

18.- Περί Συμφωνίας Συνεργασίας μεταξύ του Δήμου Βόλβης και του Δήμου Μπάνσκο Βουλγαρίας

19.- Λήψη απόφασης, στο πλαίσιο της υποβολής αιτήματος για τη λειτουργία παραρτήματος του νηπιαγωγείου Ν. Απολλωνίας στον οικισμό Λουτρών, για ανάληψη του κόστους λειτουργίας αυτού από το Δήμο Βόλβης

20.- Κατανομή χρηματοδοτήσεων πρώην ΣΑΤΑ για κάλυψη δαπανών έργων και επενδυτικώνδραστηριοτήτων.

21.- Έγκριση μετάβασης δημάρχου στην Αθήνα.

22.- Αναμορφώσεις προϋπολογισμού Δήμου Βόλβης, έτους 2019.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

ΘΩΜΑ ΝΙΚΟΛΑΟΣ