Προσκλήσεις

Σταυρός 23/11/2018

ΑΡΙΘΜ. ΠΡΩΤ. 21.725

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 95 του Ν. 3463/2006 περί Δ.Κ.Κ. και όμοιες άρθρου 67 του Ν. 3852/2010 (Νέα Αρχιτεκτονική της Αυτοδιοίκησης και της Αποκεντρωμένης Διοίκησης – Πρόγραμμα Καλλικράτης) οι οποίες αντικαταστάθηκαν με το άρθρο 74 του Ν. 4555/2018, σας καλούμε να συμμετάσχετε στην συνεδρίαση του Δημοτικού συμβουλίου, η οποία θα γίνει στο Δημοτικό κατάστημα (στο Σταυρό) την 27η του μηνός Νοεμβρίου του έτους 2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 19.00 κατά την οποία θα γίνει συζήτηση και θα ληφθούν αποφάσεις για τα παρακάτω θέματα της ημερήσιας διάταξης.

ΘΕΜΑΤΑ

Ενημέρωση από κ. Δήμαρχο

(Εισηγήτρια κ. Καπετανικόλα Ε.)

1. Αποδοχή χρηματοδότησης του  ΥΠΕΣ 223.000,00 από το πρόγραμμα "ΦΙΛΟΔΗΜΟΣ ΙΙ" στο πλαίσιο της πρόσκλησης ΙΙΙ "προμήθεια  - τοποθέτηση εξοπλισμού για την αναβάθμιση παιδικών χαρών των δήμων της χώρας".
  2. Έγκριση χορήγησης παράτασης προθεσμίας περαίωσηςτου υποέργου «Ανακατασκευή- Βελτίωση Δασικού Πυροφυλακίου» της πράξης «ΕΡΓΑ ΑΝΤΙΠΥΡΙΚΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΔΑΣΟΣ ΣΤΕΦΑΝΙΝΩΝ ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΒΗΣ».
  3. Έγκριση 1ου Α.Π.Ε. του υποέργου ΄΄ Ανακατασκευή – Βελτίωση Δασικού Πυροφυλακίου ΄΄ της πράξης << Έργα Αντιπυρικής Προστασίας στο Δημοτικό Δάσος Στεφανινών Δ. Βόλβης >>.
  4. Έγκριση μελέτης του έργου «ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΥΠΑΙΘΡΙΩΝ ΧΩΡΩΝ ΣΤΑΥΡΟΥ»
  5. Έγκριση μελέτης του έργου «ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΧΩΡΟΥ ΣΤΑΘΜΕΥΣΗΣ ΔΗΜΑΡΧΕΙΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ»
  6. Απόφαση Δημοτικού Συμβουλίου για την κατάθεση χρηματοδοτικής πρότασης στο ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΙΑΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ «Υποδομές Μεταφορών, Περιβάλλον και Αειφόρος Ανάπτυξη» ΑΞΟΝΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ 14 «Διατήρηση και προστασία του Περιβάλλοντος – Προαγωγή της Αποδοτικής Χρήσης των Πόρων (ΤΑΣ) » Ο ΟΠΟΙΟΣ ΣΥΓΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ Ταμείο Συνοχής με Τίτλο «Δημιουργία Πράσινου Σημείου Δήμου Βόλβης» (υπ. αριθμ. μελέτης 70/2018 και 97/2018).
  7. Έγκριση πρωτοκόλλων οριστικής παραλαβής

(Εισηγητής Δ.Σ. κ. Χατζής Χρήστος)
  8. - Έγκριση κανονισμού λειτουργίας του Κοινωνικού Ιατρείου Αλληλεγγύης του Δήμου Βόλβης "ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ ΦΩΤΙΑΔΗΣ".

(Εισηγητής Πρόεδρος Ε.Π.Ζ.- Αντιδήμαρχος κ. Καρακίτσος Απόστολος)
  9. - Συμμετοχή του Δήμου Βόλβης στο πρόγραμμα ΄΄ Γαλάζιες Σημαίες ΄΄ έτους 2019.
  10. Λήψη διαπιστωτικής απόφασης για ανάκτηση κυριότητας ακινήτου στην Τ.Κ. Απολλωνίας (τμήμα 4.200,00 τ.μ. εκ του αριθ. 215 τεμαχίου Τ.Κ. Απολλωνίας)
  11. - Έγκριση εισόδου – εξόδου οχημάτων από αγροτεμάχιο της Τοπικής Κοινότητας Άνω Σταυρού της Δ.Ε. Ρεντίνας Δήμου Βόλβης, για ανέγερση ξενοδοχειακής μονάδας
  12. - Λήψη απόφασης επί υποβληθεισών ενστάσεων κατά της με αριθ. 140/2015 απόφασης Δ.Σ. Δ. Βόλβης.
  13. - Έγκριση μετακίνησης για συμμετοχή στην εκδήλωση BEST CITY AWARDS στις 29/11/2018 στην Αθήνα
  14. - Έγκριση τριμηνιαίας έκθεσης εκτέλεσης προϋπολογισμού Δήμου Βόλβης, Γ΄ τριμήνου 2018.

(Εισηγητής Δήμαρχος –κ. Λιάμας Διαμαντής)
  15. - Αποδοχή όρων για τη λήψη του δανείου από το Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων από πόρους της Ευρωπαϊκής Τράπεζας Επενδύσεων (ΕΤΕπ) και από πόρους του Τ.Π.& Δανείων.
  16. - Περί καθορισμού τελών καθαριότητας και ηλεκτροφωτισμού Δήμου Βόλβης, έτους 2019.
  17. - Ανασυγκρότηση Δ.Σ. ΟΠΑΠ λόγω παραίτησης μελών του.
  18. - Λήψη απόφασης επί του υπ αριθ. Πρωτ. 8871/13-11-2018 εγγράφου της ΕΤ.Α.Δ. Α.Ε.-
  19. - Έγκριση κατανομής χρηματοδοτήσεων πρώην ΣΑΤΑ.
  20. - Αναμορφώσεις προϋπολογισμού Δήμου Βόλβης έτους 2018.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

ΘΩΜΑ ΝΙΚΟΛΑΟΣ