Νέα

ΤΟ ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΕΡΓΟ «ΕΚΚΛΗΣΙΑΖΟΥΣΕΣ» ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΦΑΝΗ, ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ «ΑΚΟΥΕΟΡΑ», ΣΤΗΝ ΑΣΠΡΟΒΑΛΤΑ

Ο.Π.Α.Π.

ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ, ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

& ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΒΗΣ

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Το κορυφαίο έργο «Εκκλησιάζουσες» του Αριστοφάνη, από τον Πολιτιστικό Σύλλογο «ΑΚΟΥΕΟΡΑ», παρουσιάζουν η Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας, το Κέντρο Πολιτισμού Θεσσαλονίκης της Π.Κ.Μ., η Μητροπολιτική Ενότητα Θεσσαλονίκης, ο Δήμος Βόλβης και ο Οργανισμός Πολιτισμού, Αθλητισμού & Περιβάλλοντος του Δήμου Βόλβης (ΟΠΑΠ)   το Σάββατο 30 Αυγούστου 2014 και ώρα 21:00, στο Ανοιχτό Θέατρο Ασπροβάλτας.

ΤΟ ΕΡΓΟ:

Είναι ολοφάνερη η πρόθεση του Αριστοφάνη στο κείμενο αυτό, να καυτηριάσει τα καταστροφικά αποτελέσματα του Πελοποννησιακού πολέμου, με την ηθική, πολιτική και οικονομική παρακμή της Αθηναϊκής δημοκρατίας, προτείνοντας διασκεδαστικά, μια ουτοπική περίπτωση πολιτικής διακυβέρνησης, όπως θα ήταν η περίπτωση διάδοχης κυβέρνησης των γυναικών για να σωθεί το κράτος.

Στο κείμενο υπάρχουν απόψεις περί ισονομίας και ισοπολιτείας, στοχασμοί που κυκλοφορούσαν από τι φαίνεται ευρέως τον καιρό εκείνο και συμπεριλήφθησαν πολύ μεταγενέστερα και στη «πολιτεία» του Πλάτωνα.

Στη παράστασή μας, θεωρούμε διαχρονικά, πως πράγματι οι γυναίκες θα μπορούσαν να αναλάβουν επαναστατικότερα την ΕΞΟΥΣΙΑ αλλά να όμως, που ακόμη και σήμερα, φανερά ή όχι, διατηρούν αθόρυβα μια εξουσία τόσο στο σπίτι όσο και φανερά ανοδικά πλέον στα κοινά πράγματα του τόπου μας.

Στο τέλος της παράστασης οι γυναίκες του χορού, εμφανίζονται με τα σημερινά ρούχα τους, όπως θα μπορούσαν να είναι και σήμερα, υποδηλώνοντας αυτό ακριβώς, τη διαχρονικότητα σήμερα, της παρουσίας τους στην εξουσία.

Η παράσταση, ανεβαίνει σε σκηνοθεσία Νίκου Βεργίδη.

Μουσική Γιώργου Τσαγκάρη.

Σκηνικά - κοστούμια Άννας Κωστίκα.

Χορογραφίες Αβραάμ Ίον.

Συμμετέχουν δεκαεπτά ηθοποιοί.

Στη παράσταση εμφανίζεται ζωντανή εξαμελής παραδοσιακή ορχήστρα.

(Η παραγωγή μας αυτή είναι αφιερωμένη, στη μνήμη του μεγάλου έλληνα μουσικοσυνθέτη)

Η είσοδος στην παράσταση είναι ελεύθερη για το κοινό.

Η παράσταση είναι ενταγμένη στη δράση «Ευριπίδεια 2011-2014» του Ευρωπαϊκού Προγράμματος ΕΣΠΑ 2007-2013.

wcag2AAA © 2021 Δήμος Βόλβης | Όροι χρήσης | Πολιτική Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων • Σχεδιασμός Ιστοσελίδας Infinite ICT