ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΕΛΟΥΣ ΕΠΙ ΤΩΝ ΕΚΔΙΔΟΜΕΝΩΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΩΝ

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ

ΤΜΗΜΑ ΕΣΟΔΩΝ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Το τέλος επί των εκδιδομένων λογαριασμών αποδίδεται στο δικαιούχο Δήμο βάσει του άρθρου παρ. 7 του Ν.2130/93 (ΦΕΚ 62 τ. Α') μέσα στην προθεσμία απόδοσης του Φ.Π.Α. προσκομίζοντας υποχρεωτικά αντίγραφο της περιοδικής δήλωσης του Φ.Π.Α.

Σε περίπτωση που δεν υποβάλλετε δήλωση τέλους ή υποβάλλετε εκπρόθεσμα ή το τέλος καταβάλλεται ελλιπές, επιβάλλεται σε βάρος των υπόχρεων, βάσει των σχετικών στοιχείων που παρέχονται από τις αρμόδιες οικονομικές εφορίες, πρόστιμο ίσο προς το δύο τις εκατό (2%) του τέλους για κάθε μήνα καθυστέρησης που δεν μπορεί να υπερβεί το ισόποσο του τέλους (δηλαδή 100%).

Για την εξόφληση του τέλους επί των εκδιδομένων λογαριασμών χρειάζονται τα παρακάτω δικαιολογητικά.

1. Δήλωση τέλους (έντυπο δήμου)
2. Περιοδική δήλωση Φ.Π.Α. ή Βιβλίο εσόδων για επιχειρήσεις με διάφορες δραστηριότητες.
3. Για να κλείσει το έτος, φωτοτυπία της εκκαθαριστικής του Φ.Π.Α. και φωτοτυπία του Ε3, αφού κατατεθούν στην εφορία (θεωρημένα).

ΑΠΟ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΕΣΟΔΩΝ

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ: Λ. ΚΟΥΡΟΥΚΛΙΔΟΥ & Χ. ΣΚΟΥΛΙΔΟΥ

ΤΗΛΕΦΩΝΑ: 2397330235 & 2397330234

Παρακάτω επισυνάπτεται η σχετική " ΔΗΛΩΣΗ ΤΕΛΟΥΣ % "