ΡΥΘΜΙΣΗ ΟΦΕΙΛΩΝ ΣΤΟ ΔΗΜΟ ΒΟΛΒΗΣ

ΡΥΘΜΙΣΗ ΟΦΕΙΛΩΝ ΣΤΟ ΔΗΜΟ ΒΟΛΒΗΣ

Σε εφαρμογή της αριθμ. 20.124/8-6-2012 (ΦΕΚ 1828/τ.Β΄/8-6-2012) κοινής Απόφασης των Υπουργών Εσωτερικών και Οικονομικών, ο Δήμος Βόλβης μπαίνει στην διαδικασία του διακανονισμού των οφειλών των πολιτών, προκειμένου να διευκολύνει τους οφειλέτες του ώστε να μπορέσουν να ανταποκριθούν στις οικονομικές τους υποχρεώσεις απέναντι στο Δήμο.

Δίνεται η δυνατότητα στους οφειλέτες του Δήμου από οποιαδήποτε αιτία ( τέλη, πρόστιμα, φόροι και εισφορές) να ρυθμίσουν βεβαιωμένες οφειλές τους που έχουν καταστεί ληξιπρόθεσμες έως 29 Φεβρουαρίου 2012.

Η βασική οφειλή δεν πρέπει να ξεπερνά το ποσό των 10.000 ευρώ για φυσικά πρόσωπα και το ποσό των 75.000 ευρώ για νομικά πρόσωπα.

Δε περιλαμβάνονται οφειλές που έχουν ήδη υπαχθεί σε διευκόλυνση τμηματικής καταβολής ή σε ρύθμιση και δεν τηρήθηκαν οι όροι τους.

Οι οφειλές καταβάλλονται είτε εφάπαξ με πλήρη απαλλαγή των προσαυξήσεων εκπροθέσμου καταβολής, είτε έως 24 μηνιαίες δόσεις με μερική απαλλαγή των προσαυξήσεων, οι οποίες μπορούν να φτάσουν έως και τις 60, με υποβολή στοιχείων που απαιτεί ο νόμος.

Το συνολικό ποσό κάθε δόσης δεν μπορεί να είναι κατώτερο των 100 ευρώ.

Οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να υποβάλουν αίτηση έως τις 8 Οκτωβρίου στο τμήμα εσόδων του Δήμου Βόλβης ( στον Σταυρό) τις εργάσιμες ημέρες και ώρες.

Υπεύθυνοι υπάλληλοι :

• Σκουλίδου Χριστίνα τηλ: 2397330234
  • Κουρουκλίδου Γαρυφαλιά τηλ: 2397330235

Παρακάτω σας επισυνάπτουμε σχετικό απόσπασμα από το Φ.Ε.Κ ( 1828/τ.Β΄/8-6-2012 )