ΓΙΟΡΤΗ ΤΩΝ ΓΕΡΟΝΤΩΝ ΣΤΟ ΣΚΕΠΑΣΤΟ

ΓΙΟΡΤΗ ΤΩΝ ΓΕΡΟΝΤΩΝ.

Εκδήλωση θεσμός για τον Πολιτιστικό Σύλλογο Σκεπαστού "Η Ανατολική Ρωμυλία".

Γιορτάζεται κάθε χρόνο την δεύτερη μέρα του Πάσχα, από το 1983 μέχρι και σήμερα ανελλιπώς.

Ο Σύλλογος θέλοντας να τιμήσει την τρίτη ηλικία, που πολλά πρόσφερε σε όλους τους νεότερους , καλεί όλους τους συγχωριανούς, όσους έχουν κλείσει το εξηκοστό έτος της ηλικίας τους, μέλη και μη, σε μια συνεστίαση( με φαγητό, ποτό και παραδοσιακή μουσική,) τα έξοδα της οποίας καλύπτει εξ'ολοκλήρου ο Σύλλογος , ως ένδειξη ευγνωμοσύνης απέναντί τους.

Σκοπός της εκδήλωσης είναι να γλεντήσουμε με τους παππούδες, να τσουγκρίσουμε τα πασχαλινά αυγά, τα οποία σημειωτέων τα ζωγραφίζουν με μεράκι τα παιδιά του χωριού και να τους δείξουμε πραγματικά την αγάπη μας, που πολλοί από αυτούς την έχουν ιδιαίτερη αγάπη, όντας μόνοι στη ζωή.

Με τιμή

το Δ.Σ.