Γραφείο Δημάρχου

Διαμαντής Λιάμας - Δήμαρχος δήμου Βόλβης

Διαμαντής Ι. Λιάμας Οικονομολόγος

Ο Διαμαντής Λιάμας, μέλος πολύτεκνης οικογένειας, γεννήθηκε στις 14 Ιανουαρίου 1969 στον Σταυρό Θεσσαλονίκης, όπου ζει με τη σύζυγό του και τα τρία παιδιά τους.

Είναι πτυχιούχος Οικονομικών Επιστημών του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (Α.Π.Θ.), και το 2018 καθίσταται ένας από τους πρώτους δημάρχους που αποκτούν το μεταπτυχιακό δίπλωμα «Τοπική και Περιφερειακή Ανάπτυξη και Αυτοδιοίκηση» του Α.Π.Θ. σε σύμπραξη με την Ελληνική Εταιρεία Τοπικής Ανάπτυξης και Αυτοδιοίκησης. Από το 1994 διατηρεί λογιστικό - φοροτεχνικό γραφείο στον Σταυρό.

Με τα κοινά άρχισε να ασχολείται από τα μαθητικά του χρόνια, καθώς διατέλεσε επί σειρά ετών πρόεδρος μαθητικών κοινοτήτων και 15μελών συμβουλίων στο Γυμνάσιο και Λύκειο Σταυρού.

Ως φοιτητής εκλέχθηκε γραμματέας και πρόεδρος του συλλόγου φοιτητών Οικονομικού του Α.Π.Θ., εκπροσωπώντας τους φοιτητές στη διοίκηση της σχολής.

Διατέλεσε πρόεδρος και γραμματέας του Εκπολιτιστικού Αθλητικού Συλλόγου «Αριστοτέλης» Σταυρού.

Δήμαρχος Βόλβης - Διαμαντής Λιάμας

Ο Δήμος Βόλβης επιδιώκει να αποτελεί έναν καθημερινό συμπαραστάτη για κάθε πολίτη.

Για τον σκοπό αυτό διαθέτει μια σειρά από υπηρεσίες, αξιοποιώντας και τις νέες τεχνολογίες. Ο επίσημος ιστότοπος του Δήμου Βόλβης https://www.dimosvolvis.gr/ στον οποίο βρίσκεστε προσφέρει πλούτο πληροφοριών προς αξιοποίηση.

Παρέχει στοιχεία επικοινωνίας του Δημοτικού Συμβουλίου, των Τοπικών Κοινοτήτων και όλων των δημοτικών υπηρεσιών και οργανισμών, μαζί με χρήσιμα τηλέφωνα άλλων υπηρεσιών. Περιλαμβάνει δελτία τύπου, ανακοινώσεις, προσκλήσεις, προκηρύξεις, διακηρύξεις, ψηφιακή μορφή του περιοδικού του, και στο πλαίσιο της διαφάνειας, σύνδεσμο με τη Διαύγεια για τις αναρτήσεις του δήμου και δημοσιεύσεις εκτέλεσης προϋπολογισμών.

Σε συνεργασία με το meteology.gr αναμεταδίδει real time εικόνα από 8 διαφορετικά σημεία του δήμου Βόλβης, ως ένας από τους ελάχιστους δήμους που προσφέρει τέτοια δυνατότητα.

Για τους επισκέπτες, διαθέτει σε ψηφιακή μορφή προσβάσιμα σε χρήση: αναλυτικό δίγλωσσο χάρτη σημεία ενδιαφέροντος, έκδοση με τα αρχαιολογικά ευρήματα και λεύκωμα με την διαχρονική ιστορία του δήμου Βόλβης.

Το γραφείο του Δημάρχου Βόλβης βρίσκεται στο Σταυρό, την έδρα του καλλικρατικού Δήμου Βόλβης.

Σε περίπτωση που επιθυμείτε μπορείτε να επικοινωνήσετε άμεσα μαζί του χρησιμοποιώντας την παρακάτω φόρμα ή στο τηλέφωνο +30 23970 61661 .