ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΝΕΡΩΝ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΣΤΙΣ ΑΚΤΕΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ - ΘΡΑΚΗΣ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΝΕΡΩΝ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΣΤΙΣ ΑΚΤΕΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

Θεσσαλονίκη, 12/08/2013

Η ποιότητα των νερών κολύμβησης στις ακτές της Ελλάδας παρακολουθείται συστηματικά από το 1988, σύμφωνα με την Οδηγία 76/160/ΕΟΚ «περί της ποιότητας υδάτων κολύμβησης», στο πλαίσιο του «Προγράμματος παρακολούθησης ποιότητας νερών κολύμβησης στις ακτές της Ελλάδας».

Στόχος του Προγράμματος είναι η προστασία του θαλάσσιου περιβάλλοντος και της δημόσιας υγείας των λουομένων, η συμμόρφωση με την Οδηγία 76/160/ΕΟΚ και η σταδιακή αντικατάστασή της από την Οδηγία 2006/7/ΕΚ μέχρι το 2014, η οποία έχει εκδοθεί και ενσωματωθεί στο Εθνικό Δίκαιο και υιοθετεί νέους μικροβιολογικούς δείκτες.

Το «Πρόγραμμα» επαναλαμβάνεται κάθε έτος κατά τη διάρκεια της κολυμβητικής περιόδου, από το Μάιο έως τον Οκτώβριο και τα αποτελέσματά του καθώς και η ετήσια έκθεση παρακολούθησης κοινοποιούνται στην Ευρωπαϊκή Ένωση.

Στο δίκτυο παρακολούθησης υδάτων κολύμβησης περιλαμβάνονται ακτές που συγκεντρώνουν σημαντικό αριθμό λουομένων, παρουσιάζουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον (αναπτυξιακό, αισθητικό, τουριστικό, περιβαλλοντικό κ.λ.π.) και αυτές που δέχονται έντονες περιβαλλοντικές πιέσεις. Στις συστηματικά παρακολουθούμενες ακτές γίνονται δειγματοληψίες και εργαστηριακές αναλύσεις των υδάτων καθώς και μακροσκοπικός έλεγχος του νερού και της ακτής γενικότερα.

Η Ειδική Γραμματεία Υδάτων ολοκλήρωσε το προβλεπόμενο από την νέα οδηγία Μητρώο Ταυτοτήτων ακτών κολύμβησης και το έθεσε στη διάθεση του κοινού στην ηλεκτρονική διεύθυνση:

Για τα παράκτια ύδατα της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Μακεδονίας Θράκης έχουν καταρτιστεί ταυτότητες υδάτων σε 156 ακτές κολύμβησης στις οποίες περιλαμβάνονται 274 σημεία παρακολούθησης.

Σύμφωνα με την αρ. πρωτ. οικ.190856/01.08.2013 Εγκύκλιο (ΑΔΑ ΒΛΩΒ0-ΘΣΚ)  της Ειδικής Γραμματείας Υδάτων του Υ.ΠΕ.Κ.Α. δίνεται η δυνατότητα ένταξης νέων ακτών κολύμβησης και αφαίρεσης ακτών από το υφιστάμενο δίκτυο παρακολούθησης. Οι ενδιαφερόμενοι υποβάλλουν αίτημα προσθήκης ή αφαίρεσης ακτών από το δίκτυο στους Δήμους υπαγωγής των ακτών με τεκμηριωμένη πρόταση. Τυποποιημένα έντυπα διατίθενται από τις Δ/νσεις Υδάτων της ΑΔΜ-Θ και είναι διαθέσιμα στις ακόλουθες ιστοσελίδες της Ειδικής Γραμματείας Υδάτων στο πεδίο «Ανακοινώσεις»:

και
www.bathingwaterprofiles.gr.

Ο Δήμος στη συνέχεια διαβιβάζει τα αιτήματα προσθήκης ή αφαίρεσης ακτών στις Διεύθυνση Υδάτων της ΑΔΜΘ το αργότερο μέχρι τις 15 Σεπτεμβρίου 2013.

Στοιχεία Επικοινωνίας με τις Διευθύνσεις Υδάτων ΑΔΜ-Θ:
Δ/νση Υδάτων Κεντρικής Μακεδονίας
Λεωφόρος Γεωργικής Σχολής 32
55134 Θεσσαλονίκη
Τηλ: 2313 309483
Φαξ: 2310424160
Πληροφορίες: κ. Μενούνου Νεκταρία ( Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.)

Πληροφορίες γιά τον δήμο Βόλβης: Κα ΠΑΠΑΔΑΚΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
ΤΗΛ: 2397024160