ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΥΡΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ

e-mail : pol.pro.volvis@hotmail.gr

Πληροφορίες : κ. Αγιάνογλου Παράσχος

Τηλέφωνο : 6977001671

e-mail : Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

ΟΔΗΓΙΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΡΑ ΠΥΡΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ

Οι δασικές πυρκαγιές αποτελούν μέρος της οικολογίας των δασικών οικοσυστημάτων και είναι σύνθετο φαινόμενο που ακολουθεί τους νόμους της φύσης .

Η πλήρης εξάλειψη των δασικών πυρκαγιών είναι αδύνατη ακόμη και αν υπήρχε ο τελειότερος αντιπυρικός σχεδιασμός.

ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ

• Δεν καίμε σκουπίδια ξερά χόρτα και κλαδιά κατά τους θερινούς μήνες.
  • Δεν ανάβουμε κατά τους θερινούς μήνες υπαίθριες φωτιές δεν μεταφέρουμε ψησταριές στα δάση η σε χώρους που υπάρχουν ξερά χόρτα.
  • Αποφεύγουμε τις υπαίθριες εργασίες που ενδέχεται να προκαλέσουν πυρκαγιά από χρήση τροχού, οξυγονοκολλήσεις ή άλλου εργαλείου που δημιουργεί σπινθήρες.
  • Δεν πετάμε ποτέ αναμμένα τσιγάρα όταν βρισκόμαστε σε υπαίθριους χώρους.
  • Δεν αφήνουμε σκουπίδια στο δάσος, σεβόμαστε τα απαγορευτικά πρόσβασης σε περιόδους υψηλού κινδύνου.

ΑΝ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΔΑΣΟΣ Ή ΔΑΣΙΚΗ ΕΚΤΑΣΗ

• Δημιουργούμε αντιπυρική ζώνη γύρω από το σπίτι μας καθαρίζοντας σε ακτίνα( 10 ) μέτρων τα ξερά χόρτα, τα ξερά φύλλα, κλαδιά κ.λ.π.
  • Κλαδεύουμε τα δένδρα ώστε να μην ακουμπούν στο σπίτι δημιουργώντας μια απόσταση ασφαλείας τουλάχιστον (5) μέτρων.
  • Δεν τοποθετούμε πλαστικές υδρορροές η πλαστικούς οχετούς νερού στους τοίχους.
  • Προφυλάσσουμε εξωτερικά τα παράθυρα και τις γυάλινες πόρτες τοποθετώντας παντζούρια από μη εύφλεκτα υλικά.
  • Καλύπτουμε τις καμινάδες και τους αγωγούς εξαερισμού με ειδικό μη εύφλεκτο σύρμα για να μην μπορούν να διεισδύσουν σπίθες στο κτίσμα.
  • Δεν αποθηκεύουμε εύφλεκτα υλικά στο σπίτι.
  • Αποφεύγουμε την τοποθέτηση ακαλύπτων δεξαμενών καυσίμου κοντά στο σπίτι.
  • Τοποθετούμε τα καυσόξυλα σε κλειστούς χώρους.
  • Προμηθευόμαστε πυροσβεστήρες και μεριμνούμε για την συντήρηση τους.

ΟΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΜΑΣ

Με την παράγραφο (1 του άρθρου 94 του Καλλικράτη (ν. 3852 /2010) και συμφώνα με τις ισχύουσες πυροσβεστικές διατάξεις :

• Ορίζεται η τήρηση των υποχρεώσεων καθαρισμού από τους ιδιοκτήτες νομείς και επικαρπωτές των οικοπέδων και λοιπών ακαλύπτων χώρων που βρίσκονται εντός πόλεων, κωμοπόλεων και οικισμών και σε απόσταση μέχρι 100 μέτρων από τα όρια τους, καθώς και η υποχρέωση αυτεπάγγελτου καθαρισμού από τους Δήμους.
  • Σε περίπτωση μη συμμόρφωσης των υπόχρεων επιβάλλεται πρόστιμο (50) λεπτών / τετραγωνικού μέτρου και υποβάλλεται μήνυση για το αδίκημα του άρθρου 433 του Ποινικού Κώδικα από την πυροσβεστική υπηρεσία.
  • Είναι υποχρέωση μας, όλων των ιδιοκτητών και εκμεταλλευτών υπαίθριων χώρων, να προχωρήσουμε σε αποψίλωση και καθαρισμό του οικοπέδου μας από ξερά χόρτα και θάμνους, ώστε να αποτραπεί ο κίνδυνος εκδήλωσης πυρκαγιάς.
  • Ειδοποιούμε τη Δημοτική αρχή για τα οικόπεδα και τους χώρους που αποτελούν εστία κινδύνου.
  • Στο τηλέφωνο 2397330088, αρμόδιος υπάλληλος Αγιάνογλου Παράσχος.
  • Σε κάθε περίπτωση που αντιληφθούμε καπνό ή φωτιά, καλούμε το (199) ή το 23970 65199, στο Πυροσβεστικό Κλιμάκιο Σταυρού.

ΔΗΜΟΣ ΒΟΛΒΗΣ - ΛΗΨΗ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΩΝ ΜΕΤΡΩΝ ΠΥΡΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ

1. Καθαρισμός Δημοτικών η κοινοχρήστων χώρων από ξερά χόρτα.

2. Ενημέρωση των πολιτών για την υποχρέωση τους να καθαρίσουν τα οικόπεδα τους, εντός οικισμών και μέχρι (100) μέτρων από αυτούς.

3. Εχει τεθεί στην διάθεση της Πυροσβεστικής υπηρεσίας προσωπικό και ο μηχανολογικός εξοπλισμός του Δήμου εάν χρειαστεί.

ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΒΗΣ

• Σε ημέρες υψηλού κινδύνου είναι σε ετοιμότητα το προσωπικό και ο μηχανολογικός εξοπλισμός του Δήμου