Εθελοντές Δήμου Βόλβης – Έλα Μαζί Μας!

Δημιουργία δικτύου εθελοντών από τον Δήμο Βόλβης σε ένα μεγάλο φάσμα δράσεων

Στη διαμόρφωση οργανωμένου Δικτύου Εθελοντών και Εθελοντριών για την ενίσχυση κοινωνικών πεδίων δράσεων, προγραμμάτων και εκδηλώσεων με στόχο την βελτίωση των υπηρεσιών προς τους πολίτες, αλλά και για την αντιμετώπιση έκτακτων καταστάσεων κρίσεων, προχωρά ο δήμος Βόλβης.

Η δημιουργία του φιλοδοξεί να δώσει ώθηση στο κίνημα της κοινωνικής αλληλεγγύης, αλλά και τη δυνατότητα ανάπτυξης δεξιοτήτων σε εθελοντές-εθελόντριες, μέσα από τη συμμετοχή τους σε προγράμματα, δράσεις και εκδηλώσεις.

Οι δράσεις και οι τομείς ενδιαφέροντος είναι:

• Πολιτική Προστασία (Δασοπροστασία, Σεισμός, Πανδημία, Πυρκαγιά, Θεομηνίες, Ομάδες Γειτονιάς κ.α.)
  • Κοινωνικές Υπηρεσίες (Συλλογή, μεταφορά, τακτοποίηση, διανομή ΤΕΒΑ, συλλογή ρούχων, παιχνιδιών, βιβλίων, φαρμάκων για ευπαθείς οικογένειες και ιδρύματα - Εθελοντής Γείτονας)
  • Πράσινο (Δενδροφύτευση, φροντίδα πάρκων, παρτεριών, νησίδων, περιφρούρηση - φύλαξη - επιτήρηση παιδικών χαρών και αθλητικών χώρων, πότισμα, εξωραϊσμός, αναβάθμιση χώρων, καθαρισμός)
  • Ανακύκλωση (Συλλογή ανακυκλώσιμων ειδών, συνεργασία με Σχολεία - αισθητική παρέμβαση με ανακυκλώσιμα υλικά)
  • Πολιτισμός (Υποστήριξη βιβλιοθήκης, διανομή φυλλαδίων πολιτιστικών εκδηλώσεων, βοηθητικές εργασίες σε εκδηλώσεις, διαλέξεις - Εκμάθηση χορού, γυμναστικής, δημιουργία χορωδίας, καλλιτεχνικά - εικαστικά)