Έργα 4 Εκατ. Ευρώ στον Δήμο Βόλβης για Αναβάθμιση Υποδομών

Παρεμβάσεις στα αντλιοστάσια της ΔΕΥΑΒ για εξοικονόμηση ενέργειας και αποδοτικότερη λειτουργία των δικτύων ύδρευσης

Όπως ανακοινώθηκε από τον αναπληρωτή υπουργό  Εσωτερικών Στέλιο Πέτσα, εγκρίθηκε η χρηματοδότηση του έργου «ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΥΠΟΔΟΜΩΝ Η/Μ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ, ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΚΑΙ ΑΝΑΛΥΣΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟΥ ΠΡΟΦΙΛ ΔΕΥΑ ΒΟΛΒΗΣ», προϋπολογισμού 4.002.390,35 €.
Σύμφωνα με την πρόταση του Δήμου Βόλβης, περιλαμβάνεται η απομάκρυνση μέρους του υφιστάμενου ηλεκτρομηχανολογικού εξοπλισμού και η αντικατάστασή του με νέο, σύγχρονο και αποδοτικότερο, πλήρως εναρμονισμένο με τις τρέχουσες συνθήκες άντλησης, με αντικειμενικό σκοπό την ενεργειακή εξοικονόμηση στις ενεργοβόρες υποδομές ύδρευσης και λυμάτων της Δημοτικής Επιχείρησης Ύδρευσης Αποχέτευσης Βόλβης (ΔΕΥΑΒ), καθώς και την βελτιστοποίηση της λειτουργίας του.
Προβλέπεται η αντικατάσταση και εκσυγχρονισμός του εξοπλισμού των υφιστάμενων γεωτρήσεων ύδρευσης και αντλιοστασίων λυμάτων και ειδικότερα, των αντλιών, των κινητήρων, των ηλεκτρικών πινάκων και των παρελκομένων τους.
Πιο συγκεκριμένα, θα εγκατασταθούν νέος εξοπλισμός σε τέσσερις κατηγορίες: αντλητικά συγκροτήματα, πίνακες ισχύος, επικοινωνιακά συστήματα και λογισμικό διαχείρισης ενέργειας.
Η αντικατάστασή του ηλεκτρομηχανολογικού εξοπλισμού των δεκάδων αντλιοστασίων του δήμου Βόλβης, με νέο, σύγχρονο και αποδοτικότερο, θα βελτιστοποιήσει τη λειτουργία των δικτύων ύδρευσης και αποχέτευσης της ΔΕΥΑΒ, επιτυγχάνοντας μεγιστοποίηση της εξοικονόμησης ενέργειας και ελαχιστοποίηση των απωλειών του πόσιμου νερού.

wcag2AAA © 2022 Δήμος Βόλβης | Όροι χρήσης | Πολιτική Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων • Σχεδιασμός Ιστοσελίδας Infinite ICT