Στην Πανευρωπαϊκή Καμπάνια Δενδροφύτευσης ο Δήμος Βόλβης

Συμμετέχει στο πρόγραμμα MapMyTree που υλοποιεί η Ευρωπαϊκή Επιτροπή και ο Ευρωπαϊκός Οργανισμός Περιβάλλοντος

Τον κοινό ευρωπαϊκό στόχο για την φύτευση τριών δισεκατομμυρίων δέντρων στο ευρωπαϊκό έδαφος έως το 2030, υπηρετεί πλέον και ο δήμος Βόλβης.
Περιλαμβάνεται ανάμεσα στους μόλις 22 φορείς στην Ευρώπη, που συμμετέχουν στην πρωτοβουλία MapMyTree, το πρόγραμμα της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και του Ευρωπαϊκού Οργανισμού Περιβάλλοντος, στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Πράσινης Συμφωνίας.
Ο μετρητής MapMyTree (https://ec.europa.eu/environment/3-billion-trees_en) κυκλοφόρησε στις 9 Δεκεμβρίου 2021 και καταμετρά σε πραγματικό χρόνο τα νέα δέντρα που φυτεύονται από φορείς ή και ιδιώτες, σύμφωνα με τα κριτήρια της δέσμευσης των 3 δισεκατομμυρίων δέντρων, για την ενίσχυση της ευρωπαϊκής βιοποικιλότητας έως το 2030. Πρόκειται για δέντρα πλατύφυλλα, κωνοφόρα, μικτά, με συγκεκριμένες προδιαγραφές, τα οποία καταγράφονται με αυτόν τον τρόπο από την αρμόδια ευρωπαϊκή υπηρεσία.
Ο δήμος Βόλβης μετέχει ενεργά σε αυτή την πρωτοβουλία και ήδη η υπηρεσία Περιβάλλοντος έχει καταγράψει τη φύτευση 72 νέων δέντρων, στην οποία πρωτοστάτησαν μαθητές σχολείων, ενώ απευθύνεται κάλεσμα σε φορείς και πολίτες για να ενισχύσουν την πανευρωπαϊκή προσπάθεια.
 Η πρωτοβουλία αυτή θα αυξήσει τις δασικές περιοχές, θα ενισχύσει την ανθεκτικότητα της ΕΕ και τη βιοποικιλότητα και θα συμβάλει στον μετριασμό της κλιματικής αλλαγής και στην προσαρμογή σε αυτή. Μια σημαντική πτυχή είναι ότι πρέπει να φυτευτούν και να καλλιεργηθούν επιπλέον δέντρα με πλήρη σεβασμό των οικολογικών αρχών, στο σωστό μέρος και για το σωστό σκοπό, καθώς απαιτείται μακροπρόθεσμος σχεδιασμός και παρακολούθηση. Στην πράξη, ο σωστός συνδυασμός ειδών δέντρων πρέπει να φυτεύεται όχι μόνο στα δάση, αλλά και στις αγροτικές και αστικές περιοχές. Η δενδροφύτευση στο αστικό περιβάλλον μπορεί να είναι πολύ επωφελής ακόμη και σε μικρότερους αριθμούς, ενώ η φύτευση σε αγροτικές περιοχές μπορεί να φέρει πρόσθετες συνέργειες σε συνδυασμό με την αγροδασοκομία ή τα χαρακτηριστικά του τοπίου.

Πληροφορίες στην υπηρεσία Περιβάλλοντος Δήμου Βόλβης: 2397330033, 2397330013, Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε..

MapMyTree

MapMyTree MapMyTree MapMyTree

wcag2AAA © 2022 Δήμος Βόλβης | Όροι χρήσης | Πολιτική Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων • Σχεδιασμός Ιστοσελίδας Infinite ICT