Μήνυμα Δημάρχου Βόλβης για την Γενοκτονία των Ελλήνων του Πόντου

19η Μαΐου, μια ημέρα που δεν πρέπει πότε να ξεχαστεί είναι η σημερινή.

Με αφορμή την επέτειο της Γενοκτονίας του Ποντιακού Ελληνισμού, ο δήμαρχος Βόλβης Διαμαντής Λιάμας δήλωσε:

«19η Μαΐου, μια ημέρα που δεν πρέπει πότε να ξεχαστεί είναι η σημερινή.

Η θλιβερή επέτειος της Γενοκτονίας του Ποντιακού Ελληνισμού, διατρανώνει την απόφαση μας να δυναμώσουμε τις προσπάθειες μας, ώστε να υπάρξει η διεθνής αναγνώριση, μιας από τις πιο απάνθρωπες στιγμές στην παγκόσμια ιστορία.

Οι ψυχές των εκατοντάδων χιλιάδων αδικοχαμένων Ποντίων, ζητούν όσο ποτέ δικαίωση.

Η πρόσφατη αναγνώριση της Γενοκτονίας των Αρμενίων, ανοίγει τον δρόμο.

Ο Ποντιακός Ελληνισμός, μετά τη Γενοκτονία σήκωσε υπερήφανα το ανάστημα του, στάθηκε στα πόδια του, πρόκοψε και μεγαλούργησε, δίνοντας την καλύτερη απάντηση σ’ αυτούς που επιδίωξαν τον αφανισμό του.

Προσευχόμαστε και τιμούμε όσους χάθηκαν. Δεν τους ξεχνούμε και τους υποσχόμαστε, ότι θα συνεχίσουμε να απαιτούμε τη συγνώμη για αυτό το μεγάλο έγκλημα κατά της ανθρωπότητας

wcag2AAA © 2021 Δήμος Βόλβης | Όροι χρήσης | Πολιτική Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων • Σχεδιασμός Ιστοσελίδας Infinite ICT