Πρωτοπόρα ανακύκλωση υλοποιεί ο δήμος Βόλβης

Σε εφαρμογή το πρόγραμμα ανακύκλωσης με 4 διαφορετικούς κάδους για χαρτί, μέταλλο, πλαστικά, γυαλί, και επιπρόσθετη συλλογή Α’ ποιότητας χαρτιού

Με ιδιαίτερη επιτυχία προχωρά η εφαρμογή της σύγχρονης μεθόδου ανακύκλωσης σε τέσσερεις διαφορετικούς κάδους ανακύκλωσης υλικών, την οποία υλοποιεί ο δήμος Βόλβης, ένας από τους πρώτους οργανισμούς τοπικής αυτοδιοίκησης της χώρας, που το έθεσαν σε λειτουργία, σε συνεργασία με την Ελληνική Εταιρία Αξιοποίησης Ανακύκλωσης (ΕΑΑΑ).
Οι ειδικοί κάδοι για τέσσερα ανακυκλώσιμα υλικά (χαρτί/χαρτόνι/χάρτινες συσκευασίες, μεταλλικές συσκευασίες, πλαστικά/πλαστικές συσκευασίες, γυάλινες συσκευασίες), έχουν τοποθετηθεί σε κεντρικά σημεία των μεγαλύτερων οικισμών του δήμου Βόλβης, καθώς και δίπλα σε σχολικά κτίρια όλων των βαθμίδων, σε μια προσπάθεια ευαισθητοποίησης των μικρότερων πολιτών.
Επιπρόσθετα, η αντιδημαρχία Καθαριότητας, Ανακύκλωσης και Κυκλικής Οικονομίας, προχώρησε σε ένα δικό της σύστημα συλλογής χαρτιού Α’ ποιότητας, μέσα από 50 συρμάτινους κάδους, οι οποίοι είναι τοποθετημένοι δίπλα σε χώρους που προσφέρουν αντίστοιχα υλικά χάρτινης συσκευασίας (σούπερ μάρκετ, βιοτεχνίες κλπ).
Το ειδικό απορριμματοφόρο, συλλέγει καθημερινά τα ανακυκλώσιμα υλικά, που καταλήγουν στο Κέντρο Διαλογής Ανακυκλώσιμου Υλικού (ΚΔΑΥ) της ΕΑΑΑ, στις Σέρρες.
Η ανταπόκριση κατοίκων, εμπόρων και επαγγελματιών είναι πολύ μεγάλη, με αποτέλεσμα η εφαρμογή του νέου συστήματος ανακύκλωσης θα επιφέρει σημαντική μείωση του όγκου των συμβατικών απορριμμάτων, την οποία οι υπεύθυνοι του δήμου Βόλβης εκτιμούν ότι θα φτάσει σε εντυπωσιακά ποσοστό.
Ο δήμος Βόλβης είναι από τους πρώτους στην Ελλάδα, που έθεσε σε εφαρμογή το πρόγραμμα «Διαλογή στην πηγή», με τα τέσσερα διαφορετικά ρεύματα συλλογής υλικών, και όπως χαρακτηριστικά αναφέρει ο δήμαρχος Βόλβης Διαμαντής Λιάμας: «έχει καθοριστική σημασία στην επιτυχία, η μεγάλη συμμετοχή και ευαισθητοποίηση των πολιτών, η οποία είναι ιδιαίτερα ελπιδοφόρα σήμερα. Όταν θα το επιτρέψουν οι υγειονομικές συνθήκες θα αρχίσει εκστρατεία ενημέρωσης, με παράλληλη διανομή ειδικών τσαντών ανακύκλωσης και ενημερωτικών φυλλαδίων».

wcag2AAA © 2021 Δήμος Βόλβης | Όροι χρήσης | Πολιτική Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων • Σχεδιασμός Ιστοσελίδας Infinite ICT

Ενημέρωση σχετικά με τον κορωνοϊό (Covid-19)
Κλείσιμο