Νέο πυροφυλάκιο στο δάσος των Στεφανινών

Θωρακίζεται ένας μοναδικός φυσικός πνεύμονας του δήμου Βόλβης

Πολύτιμο «φύλακα» απέκτησε το δάσος των Στεφανινών, καθώς απέκτησε ένα σύγχρονο και λειτουργικό δασικό πυροφυλάκιο.

Το παλιό, σχεδόν κατεστραμμένο πυροφυλάκιο, ανακατασκευάσθηκε εξ ολοκλήρου, στην θέση «Γιαννίτσι» του δημοτικού δάσους Στεφανινών, ενός δασικού οικοσυστήματος, που αποτελεί μια μοναδική φυσική κληρονομιά του δήμου Βόλβης. Στο ίδιο πρόγραμμα έχουν ενταχθεί και βαδίζουν προς την ολοκλήρωση τους άλλα δυο έργα: Η διάνοιξη δασικής οδού αντιπυρικής προστασίας και η κατασκευή τριών υδατοδεξαμενών χωρητικότητας 60 κ.μ. Όλα τα έργα εντάσσονται στην πράξη: Έργα αντιπυρικής προστασίας στο Δημοτικό δάσος Στεφανινών Δήμου Βόλβης

Σκοπός του έργου ήταν να καταστεί λειτουργικό τόσο το οίκημα όσο και ο περιβάλλον χώρος, ώστε να είναι δυνατή η παραμονή φυλάκων όταν χρειάζεται, αλλά και να γίνει το πυροφυλάκιο περισσότερο αποτελεσματικό για την καλύτερη δυνατότητα παρατήρησης και επιτήρησης της ευρύτερης περιοχής στο πλαίσιο της αντιπυρικής προστασίας του δάσους. Παράλληλα υπάρχουν και οι προϋποθέσεις για στάση στο χώρο  επισκεπτών και περιηγητών του δάσους.

Ενημέρωση σχετικά με τον κορωνοϊό (Covid-19)
Κλείσιμο