Συνάντηση Δήμαρχου Βόλβης με τον Πρόεδρο του Ε.Κ.Θ.

Επίκεντρο οι νέες συνθήκες που δημιουργεί στις εργασιακές σχέσεις η παρούσα συγκυρία με την πανδημία του κορονοϊού

Στην άμεση ανάγκη να συνεργαστούν στενά Τοπική Αυτοδιοίκηση και φορείς, ώστε να ξεπεραστεί το πλήγμα που δημιουργεί στην απασχόληση ο κορονοϊός, συμφώνησαν ο δήμαρχος Βόλβης Διαμαντής Λιάμας και ο πρόεδρος του Εργατοϋπαλληλικού Κέντρου Θεσσαλονίκης (ΕΚΘ) Χάρης Κυπριανίδης.
Κατά τα διάρκεια της συνάντησης τους στο Δημαρχείο Βόλβης στον Σταυρό, επισημάνθηκε ότι αποτελεί εθνική προτεραιότητα η δημιουργία νέων θέσεων εργασίας, αλλά και η διατήρηση των υπαρχουσών.
Κοινή ήταν η διαπίστωση ότι απαιτούνται κοινές πρωτοβουλίες και συνεργασίες με τη συμμετοχή του ΕΚΘ, ώστε να καταπολεμηθεί η ανεργία που δημιουργήθηκε ως αποτέλεσμα της πανδημίας.
Όπως επισήμανε και ο δήμαρχος Βόλβης, οι δράσεις αυτές πρέπει να έχουν σημείο αναφοράς και στις ιδιαίτερες οικονομικές συνθήκες κάθε περιοχής, όπως παράδειγμα ο τουρισμός και η αγροτική οικονομία.

ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΔΗΜΑΡΧΟΥ ΒΟΛΒΗΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΟΥ Ε.Κ.Θ.

Ενημέρωση σχετικά με τον κορωνοϊό (Covid-19)
Κλείσιμο