Ζητούμε παγκόσμια αναγνώριση της Γενοκτονίας του Ποντιακού Ελληνισμού

Μήνυμα του δημάρχου Βόλβης με αφορμή την επέτειο για την εξόντωση εκατοντάδων χιλιάδων Ελλήνων του Πόντου

Με αφορμή την επέτειο των 100 + 1 χρόνων από τη Γενοκτονία των Ελλήνων του Πόντου, ο δήμαρχος Βόλβης Διαμαντής Λιάμας επισημαίνει:
«Η σημερινή ημέρα, αποτελεί ημέρα μνήμης και προσευχής για τις εκατοντάδες χιλιάδες ψυχές των Ποντίων αδελφών μας, που χάθηκαν με απάνθρωπη μεθόδευση, γράφοντας μια από τις πιο σκοτεινές σελίδες στην ιστορία της ανθρωπότητας.
Ωστόσο η σημερινή επέτειος αποδεικνύει και την ατέλειωτη δύναμη των Ελλήνων του Πόντου, που κατόρθωσαν να διατηρήσουν τη μουσική, τη γλώσσα και τις παραδόσεις τους, σε όλες τις γωνιές της Ελλάδας, μεταλαμπαδεύοντας τον ποντιακό πολιτισμό, αποτίνοντας τον ύψιστο φόρο τιμής στους αδικοχαμένους προγόνους τους.
Τους τιμούμε με το να μην επιτρέπουμε να ξεχαστεί η ιστορική μνήμη και εξακολουθούμε να διεκδικούμε ως ελάχιστο χρέος μας, τη διεθνή αναγνώριση της Γενοκτονίας του Ποντιακού Ελληνισμού και μια δημόσια συγνώμη από την γειτονική Τουρκία».

Ενημέρωση σχετικά με τον κορωνοϊό (Covid-19)
Κλείσιμο