Η νέα δημοτική αρχή του Δήμου Βόλβης

Ανακοινώθηκαν οι νέοι αντιδήμαρχοι, οι εντεταλμένοι σύμβουλοι και τα προεδρεία νομικών προσώπων, οργανισμών και επιτροπών

Έπειτα από απόφαση του δημάρχου Βόλβης Διαμαντή Λιάμα, ορίστηκε η νέα δημοτική αρχή του δήμου Βόλβης, όπως την συγκροτούν οι 6 αντιδήμαρχοι και οι 7 εντεταλμένοι δημοτικοί σύμβουλοι.

Ειδικότερα, ορίζονται ως αντιδήμαρχοι οι:

1. Θεόδωρος Ιορδανίδης, ως Αντιδήμαρχος Αγροτικής Ανάπτυξης και Τοπικής Οικονομίας και αναπληρωτής δημάρχου σε περίπτωση απουσίας ή κωλύματος του.
  2. Γεώργιος Μπουρλής, ως Αντιδήμαρχος Δημοτικών Ενοτήτων και Τεχνικής Υπηρεσίας και αναπληρωτής δημάρχου σε περίπτωση απουσίας ή κωλύματος του δημάρχου και του Θ. Ιορδανίδη.
  3. Χρήστος Σαββόπουλος, ως Αντιδήμαρχος Καθαριότητας – Ανακύκλωσης και Ηλεκτροφωτισμού .
  4. Νικόλαος Πανταζίδης, ως Αντιδήμαρχος Οικονομικής Διαχείρισης.
  5. Άννα Βασιλειάδου, ως Αντιδήμαρχος Κοινωνικής Αλληλεγγύης, Ισότητας των Φύλων και Εξυπηρέτησης του Πολίτη.
  6. Βασίλης Σιάγκας ως Αντιδήμαρχος Ποιότητας Ζωής και Περιβάλλοντος και πρόεδρος της Επιτροπής Ποιότητας Ζωής.

Οι νέοι εντεταλμένοι δημοτικοί σύμβουλοι είναι οι:

1. Απόστολος Καρακίτσος ως Εντεταλμένο Δημοτικό Σύμβουλο Τεχνικών και Νομικών Θεμάτων.
  2. Νικόλαο Θωμά ως Εντεταλμένο Δημοτικό Σύμβουλο Υγείας και Πρόνοιας.
  3. Αθανάσιο Κυριάκου ως Εντεταλμένο Δημοτικό Σύμβουλο Επιχειρηματικότητας και Απασχόλησης.
  4. Ανδρέα Γαβριηλίδη ως Εντεταλμένο Δημοτικό Σύμβουλο Πολιτικής Προστασίας.
  5. Μαρία Δαγκλή ως  Εντεταλμένη Δημοτική Σύμβουλο Εθελοντισμού, Παιδείας και Δια Βίου Μάθησης.
  6. Ιωάννη Κοροσίδη ως Εντεταλμένο Δημοτικό Σύμβουλο Διαχείρισης  Καθημερινότητας.
  7. Παναγιώτη Παπαγερά ως Εντεταλμένο Δημοτικό Σύμβουλο Συντήρησης και Επισκευής Υποδομών.

Ακόμα, έπειτα από την προβλεπόμενη διαδικασία στο δημοτικό συμβούλιο Βόλβης, ορίστηκαν τα προεδρεία και τα διοικητικά συμβούλιαστους οργανισμούς, τα νομικά πρόσωπα και τις επιτροπές του δήμου Βόλβης, με τους εξής προεδρεύοντες:

• Δημοτική Επιχείρηση Ύδρευσης Αποχέτευσης Βόλβης (ΔΕΥΑΒ): Πρόεδρος: Χρήστος Γκολιδάκης
  • Οργανισμός Πολιτισμού, Αθλητισμού και Περιβάλλοντος (ΟΠΑΠ): Πρόεδρος: Μαρία Δαγκλή, Αντιπρόεδρος: Δημήτρης Πασσιάς
  • Οργανισμός Κοινωνικής Προστασίας, Αλληλεγγύης και Παιδείας (ΟΚΠΑΠ): Πρόεδρος: Νικόλαος Θωμά, Αντιπρόεδρος: Στέλλα Σαλέπη
  • Επενδυτική Δήμου Βόλβης Δημοτική Ανώνυμη Εταιρεία: Πρόεδρος: Αθανάσιος Κυριακού
  • Επιτροπή Καταμέτρησης και Εκτίμησης της αξίας για την εκποίηση, αγορά και εκμίσθωση ακινήτων και κινητών πραγμάτων του Δήμου: Πρόεδρος: Νικόλαος Πανταζίδης
  • Σχολική Επιτροπή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης: Πρόεδρος: Γεώργιος Αμανατίδης
  • Σχολική Επιτροπή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης: Πρόεδρος: Σουλτάνα Παντζάκη
  • Δημοτική Επιτροπή Παιδείας: Πρόεδρος: Απόστολος Καρακίτσος
  • Επιτροπή Τουριστικής Ανάπτυξης: Πρόεδρος: Κυριακή Τσουραλάκη

Με αφορμή την ανακοίνωση της νέας δημοτικής αρχής του δήμου Βόλβης, ο δήμαρχος Βόλβης Διαμαντής Λιάμας δήλωσε:
«Καλούμαστε μετά την καθαρή και ισχυρή εντολή των συνδημοτών μας, να εργαστούμε με υπευθυνότητα και αποτελεσματικότητα προς όφελος όλων των κατοίκων, όπου και αν διαμένουν. Αντιλαμβανόμαστε πλήρως το βάρος της ευθύνης μας και θα συνεχίσουμε να εφαρμόζουμε το στρατηγικό σχέδιο ανάπτυξης του δήμου, με κύριο στόχο τη βελτίωση του βιοτικού μας επιπέδου.
Η νέα δημοτική αρχή, είναι μια ένωση έμπειρων και νέων προσώπων, αποφασισμένη να υπηρετήσει τους πολίτες, με γνώμονα το γενικό καλό, πάντα με την πολύτιμη βοήθεια των δημοτικών υπαλλήλων.
Δεσμεύομαι ότι θα συνεχίσω να βρίσκομαι καθημερινά δίπλα στον πολίτη, στα προβλήματα και τις ανάγκες του, με εντιμότητα, αντικειμενικότητα και συνέπεια, κι αυτή είναι η οδηγία που έχει ως κανόνα, και η νέα διοίκηση του δήμου μας. Για μια ακόμα φορά καλώ την αντιπολίτευση να αντιληφθεί ότι η προεκλογική περίοδος τελείωσε, ο λαός αποφάσισε και πλέον υπάρχει μπροστά μας ο δρόμος της ενότητας και όχι του διχασμού. Δεν μπορώ να επιτρέψω σε κανέναν να παίζει μικροπολιτικά προσωπικά παιχνίδια σε βάρος της προόδου του συνόλου.
Σε όλους τους αντιδημάρχους, τους εντεταλμένους συμβούλους και τα προεδρεία των οργάνων του δήμου Βόλβης, εύχομαι καλή και γόνιμη θητεία».