Προς διαφύλαξη του υπέρτατου αγαθού της ζωής & της περιουσίας

ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Καλούνται ΟΛΟΙ οι ιδιοκτήτες, νομείς και επικαρπωτές οικοπεδικών και λοιπών ακάλυπτων χώρων, που βρίσκονται εντός οικισμών του Δήμου Βόλβης και σε απόσταση έως 100 μέτρων από τα όριά τους:

Α) Να περιορίζονται στα όρια της ιδιοκτησίας τους και να μην προβαίνουν σε οικιστικές στρεβλώσεις -καταπάτηση δρόμων, λοιπών κοινοχρήστων χώρων-, ώστε να παραμένουν αυτοί προσβάσιμοι και σε κοινή χρήση.

Β) Να μεριμνήσουν ΑΜΕΣΑ για τον καθαρισμό των ιδιοκτησιών τους (αποψίλωση από ξερά χόρτα & απομάκρυνση αυτών, απομάκρυνση καυστών ή εκρήξιμων υλικών ή αντικειμένων), προς αποτροπή του κινδύνου πρόκλησης πυρκαγιάς ή ταχείας επέκτασής της, ως κατά Νόμο υποχρεούνται.

Σε περίπτωση μη συμμόρφωσης, ο Δήμος θα προβαίνει σε αυτεπάγγελτο καθαρισμό, με δαπάνη των υποχρέων.

Σε βάρος όσων δεν συμμορφώνονται:

1. Βεβαιούται η δαπάνη καθαρισμού και επιβάλλεται πρόστιμο που ανέρχεται στα 500,00 € - 5.000,00 €.
  2. Υποβάλλεται μήνυση για το αδίκημα του άρθρου 433 του Ποινικού Κώδικα, η δέ καταδίκη επισύρει κράτηση έως 3 μήνες.

Εκ του Δήμου