Διανομή τροφίμων σε απόρους στον Δήμο Βόλβης

Ο δήμος Βόλβης προχωρά σε μια ακόμα διανομή τροφίμων: ξηρών προϊόντων και Βασικής Υλικής Συνδρομής (ΒΥΣ),  στο πλαίσιο της συμμετοχής του στο πρόγραμμα του Ταμείου Ευρωπαϊκής Βοήθειας για τους Απόρους (ΤΕΒΑ) της Ευρωπαϊκής Ένωσης, μέσω της Κοινωνικής Σύμπραξης Περιφερειακής Ενότητας ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Δυτικό Τμήμα).

Η διανομή στους ωφελούμενους του ΤΕΒΑ θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 17 Ιανουαρίου 2020, από τις 9.00 έως τις 13.00, στον Σταυρό (Αρβανιτοχωρίου 8).

Κάθε ωφελούμενος θα παραλάβει 8,2 κιλά ξηρά προϊόντα (μακαρόνια, ρύζι συσκευασμένο, κοτόσουπα με ζυμαρικά, κορν φλέϊκς, αλεύρι, λευκή ζάχαρη, μαρμελάδα, σούπα μινεστρόνε, γάλα μακράς διαρκείας και ελαιόλαδο) καθώς και  4,10 κιλά προϊόντα ΒΥΣ (οδοντόκρεμα, σαμπουάν, καθαριστικό υγρό γενικής χρήσης, υγρό πιάτων και σκόνη για πλύσιμο ρούχων).

Οι δικαιούχοι οφείλουν να έχουν μαζί τους επίσημο έγγραφο που να αναγράφει το Α.Μ.Κ.Α. τους, καθώς και την αστυνομική τους ταυτότητα. Αν δεν προσέλθει ο ίδιος ο δικαιούχος, ο εκπρόσωπός του θα πρέπει να έχει εξουσιοδότηση θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής.

Επισημαίνεται ότι λόγω του μεγάλου όγκου και βάρους των προϊόντων (κυρίως των πολυμελών οικογενειών), απαιτείται από τους ωφελούμενους μεταφορικό μέσο, ώστε να μεταφέρουν τα τρόφιμα που θα παραλάβουν.

Τηλέφωνα Επικοινωνίας: Κέντρο Κοινότητας Δήμου Βόλβης: 2397024427